Work

Girişimcilik Nedir? 

Girişimcilik, son yıllarda oldukça popülerlik kazandı. Kurumsal hayatı bırakıp kendi işini kuran, kendi işinin patronu olan insanlara mutlaka denk gelmişizdir. Girişimci olma yolunda en büyük etkenlerden biri kendi işinin patronu olma isteğidir. Hayalleri gerçekleştirmek, hedeflere ulaşmak kişiyi içsel bir tatmine ulaştırır. Girişimcilik kıvılcımı bir kez içinizde belirdi mi, muhakkak bir şeyler yapmak istersiniz. Bu konuda önemli olan, girişimciliğin getirdiği risk ve sorumlulukları alabilmek, pes etmeden çalışmaktır.

girişimcilik, değer yaratma, kariyer, online eğitim, sertifika, girişimcilik ve değer yaratma, motivasyon

Girişimcilik Nedir?

Girişimcilik, yeni bir yola çıkmaktır. Çıkılan bu yolda öncelikli amaçlardan biri daha çok kazanmaktır. Kendi işini geliştirmek, hayallere ve hedeflere giden yolda büyük riskler almaktır. Kendi işini yaparken de en kazançlı koşulları sağlamayı hedefler. Girişimcilik, gereken zaman ve çabayı harcama konusunda daima motivasyon gerektirir.

Girişimcilik bu kadar yaygınlaşmaya başlamışken, bu yola yeni çıkanların fark yaratacağı nokta elbette değer yaratmadır. Sunduğunuz ürün, müşterinize anlamlı bir değer sağlamalıdır.

Girişimciliğin Gerektirdiği Özellikleri Neler?

Girişimcilik, yeni bir iş kurmanın çok daha ötesindedir. Kendi işinizi kurmak kadar önemli bir şey varsa o da işinizi istikrarlı biçimde sürdürmektir. Doğru zamanda, doğru yerde, doğru strateji ile harekete geçebilmektir. Sabrederek sonuca yönelik etkin çalışarak başarılı olmak ve bazen başarısızlıklardan ders çıkarmaktır.

Motivasyon

Girişimcilik, uzun bir yolculuktur. Üstelik bu yolculukta şoför koltuğunda sen varsın. Bu yola çıkmak ve devam etmek için en önemli şey seni sürekli körükleyecek motivasyon ve işine duyduğunuz güvendir. Bu yüzden motivasyonunu kaybettiğinde neden başladığını hatırla.

Parayı yönetebilme

Elde edilen maddi kaynakların doğru kullanımı ile kar elde etmeyi bilmektir. Paranızı doğru yönetme becerisine sahip olmaktır.

Günceli takip etmek

Gelişen teknolojiler pek çok yeniliği de beraberinde getirir. Güncel gelişmeleri takip etmek, yeniliklere uyum sağlamak gerekir.

Bağlantıların gücü

Yeni insanlar tanımak, işinize katkı sağlayacak kişilerle tanışmak son derece önemlidir. Bilgi edinmek istediğiniz alanlarda profesyonellerden destek alabilir, yeni şeyler öğrenebilirsiniz. Bilgi alışverişleri vizyonunuzu geliştirir. Ayrıca nereden ne geleceği belli olmaz. Yeni insanlar demek yeni fırsatlar demektir.

Etkili iletişim

Network kurarken de günlük iletişim kurarken de etkin iletişimin faydası gözardı edilemez. İyi bir iletişim profesyonel imaj ve algınızın olumlu biçimde yansıtılması açısından son derece önemlidir.

Tutkulu olmak

Yapılan işte ne derece istekli olduğunuz, başarınızı belirlemede önemli bir kriterdir. Çünkü işinizi tutku ile yapmak, yaptığınız işten mutlu olmak daha çok verim almanızı sağlar.

Araştırma

İster öğrenci olun ister memur. Hiçbir iş dahi yapmasanız da hayatta belki de en önemli şeylerden biri araştırma yapmak. Araştırdıkça yeni şeyler öğrenirsiniz. Başarılı bir girişimci araştırmaya da yeniliğe de açık olmalıdır. Yeniye olan ilgisini de merakını da daima diri tutmalıdır.

Kişisel değerler 

Girişimcilik, kişinin kendi yolunu bulduğu ve o yolda emin adımlarla ilerlemesidir. Bu yolda kişisel değerler son derece önemli yere sahiptir. İnsanı insan yapan dürüstlük, sadakat, vicdanlı ve sabırlı olma gibi unsurlar sosyal hayatta da iş hayatında da önem arz eder.

Kişisel yatırım

Girişimci, her zaman yenilikleri öğrenmeye açık olan kişidir. Öğrenmeye giden yolda yapabileceği en iyi yatırım kişisel yatırımdır. Bunun için daima yeni eğitimler alır, kendini teknik açıdan da sosyal açıdan da geliştirmeyi bilir.

Kriz yönetimi

Her işte olduğu gibi girişimcilikte de sorunlar meydana gelir. Zaten girişimciliği özel kılan da budur: fazlasıyla risk ve sorumluluk alabilmek. Ortaya çıkan sorunları sakince düşünüp sağlıklı fikirler yürütebilmelidir.

girişimcilik, değer yaratma, kariyer, online eğitim, sertifika, girişimcilik ve değer yaratma, motivasyon

alıntıdır

Kaynak: https://www.iienstitu.com/blog/girisimci-olmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir